Nazar boncuğu -
oko supermocy

Czym jest właściwie turecki Nazar? 

By Angelika Abla

Zacznę od przywołania swojej osobistej historii. W mojej rodzinie, dawno dawno temu, kiedy urodził się nowy bąbelek, zanim doczekał się chrztu, zawieszało się mu (w tym również mnie jako bąbelkowi, mojemu rodzeństwu i kuzynostwu bąbelkom też) czerwoną wstążkę na rączce, która miała służyć ochronie przed urokiem. Gdybym urodziła się w Turcji, myślę, że dokładnie w tym samym celu, z tym że zamiast kokardki, bankowo udekorowano by mnie Okiem Proroka (ang. Evil eye), tureckim nazar boncuğu.

Podczas swojej podróży do Turcji, spotkacie się z nimi na każdym kroku. Dosłownie na każdym. Możecie nadepnąć na niego wbitego w kamienne schodki, unieść głowę i zobaczyć go przy wejściu do domów, kawiarni, czy na bramie ogrodzenia. Na każdym bazarze, w sklepikach, u jubilera wręcz roi się od wykorzystania tego motywu. Od kubeczków, breloków, przez magnesy, chusty, biżuterię, a nawet tatuaże. Z pewnością obok flagi tureckiej i portretu Atatürka, jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wszechobecnych symboli. Co za tym idzie jest też świetnie sprzedającym się motywem dla przyjezdnych turystów. Ale czy kryje się za tym coś więcej niż tylko etykieta uroczego bibelotu i świetny suvenir dla rodziny z Polski?

Z pewnością, tak!

“Funkcją oka jest bardziej ochrona przed nieszczęściami, pechem i innymi niepowodzeniami. “

Czymże jest zatem Nazar, jeśli nie tylko ozdobą? 

Ciężko powiedzieć na ile głęboko Turcy wierzą w siłę magicznego oka, ale powołują się na nie naprawdę często i tłumaczą nim wiele życiowych sytuacji. Zgodnie z ich wiarą (warto zaznaczyć, że wierzenie to jest bliższe wierzeniom ludowym, nie ma odniesienia do religii), amulet chroni przed czyimś złym okiem. Czyjeś złe oko to tak naprawdę urok, to wszelkie przejawy wrogości, zawiści, zazdrości. Warto nadmienić, że to nie jest tak, że Nazar przynosi szczęście. Nie. Funkcją oka jest bardziej ochrona przed nieszczęściami, pechem i innymi niepowodzeniami. Stąd też wydaje mi się lekko wprowadzające w błąd angielskie tłumaczenie evil eye. Samo oko nie jest złem, ale przed nim ochrania. Przykład: jeśli ktokolwiek ma wobec Was jakieś złe intencje. Powiedzmy hipotetycznie dla przykładu, zazdrości osobie długich nóg. Niesie to zagrożenie że np. możecie wkrótce te nogi połamać i będziecie znać reason! Aaaa Nazar! Ale superpower niebieska kuleczka z okiem potrafi te nieszczęsne uroki odgonić i zagwarantować Wam długie i długonogie życie. 

0
KERE MAŞALLAH

Tak, moim zdaniem Turcy jednak wierzą bądź naprawde bardzo chcą wierzyć w magiczne oko proroka. Dla nich słowo Nazar to nie tylko określenie na amulet, ale używają go właśnie w sytuacjach, kiedy dosięga Cię coś złego, nieprzyjemnego. Często komentują wtedy Ayy nazar… podobnie w kontekście np. Wróżb z fusów, ja bardzo często słyszałam, żebym zachowała ostrożność, mam dużo nazar wokół siebie i bynajmniej nie znaczyło to, że fizycznie otaczają mnie amulety (choć tak, bo personalnie odnajduję ten symbol bardzo estetycznym i zwyczajnie otaczam się). 

Sami widzicie, że jest to poważna sprawa… 

Najbardziej klasyczne oczka mają formę kulki w kolorze niebieskim, z białym wnętrzem i ciemniejsza plamką przypominająca źrenice. Z czasem jednak paleta barw i kształtów ogromnie się poszerzyła. Aktualnie spotkacie Nazarliki w każdym z wymarzonych kształtów, wzorów. Zawsze możecie też stworzyć swój własny projekt. Zachęcam! 

Top